TOEIC

TOEIC

TOEIC nedir?

TOEIC (Uluslararası iletişim için İngilizce Testi) anadili İngilizce olmayan insanlar için düzenlenmiş İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu sınav uluslararası ortamda çalışan kişilerin günlük İngilizce becerilerini ölçmektedir. Alacakları puanlar endüstri, iş ve ticaret alanındaki kişilerle İngilizce ne kadar iyi iletişim kurabildiklerini göstermektedir. Bu sınav günlük iş yaşamında bir insanın kullanacağı kelimeler üzerinde uzmanlık gerektiren bir kelime bilgisi gerektirmektedir.

TOEIC Sınav Formatı Nasıldır?

* TOEIC sınavı 2 saatlik çoktan seçmeli 2 bölüme ayrılan ve 200 sorudan oluşan bir sınavdır. Dinleme Bölümü: Bu bölüm konuşulan İngilizceyi ne kadar iyi anladığınızı ölçmektedir. Bu sınav kaset ya da CD’den yöneltilen 100 soruyu içeren 4 bölümden oluşmaktadır. Bu sınavda çeşitli İngilizce soru, konuşma ve konuşma kayıtlarına dayanan ‘sorularla’ mülakat edileceksiniz.
Toplam zaman : 45 dakika
Okuma Bölümü: Okuma bölümü yazılı İngilizceyi ne kadar iyi anladığınızı ölçen 3 bölümden oluşmaktadır. Çok çeşitli yazılı materyal olacak ve size sunulan bu kaynaklara göre 100 soruyu kendinize göre cevap vereceksiniz.
Toplam zaman : 75 dakika

ETS araştırmalarının ilerleyen yıllarında, TOEIC sınavı tekrar düzenlendi. Yeni düzenlenen sınavın süresi aynı ( 2 saat 45 dakika ).

Dinleme: 75 dakika okuma aynı, kağıt ve kalemle çözülüyor, diğer sınavla süre bakımından ve zorluk bakımından bir farkı yoktur. Puan hesaplaması yine aynı ve bu puanlama her iki versiyonlarda karşılaştırılabilir.

TOEIC sınavını neden olmalı?

* TOEIC sınavı senede yaklaşık 5 milyon insanın katıldığı ve binlerce işletme tarafından tanınan bir sınavdır.

 • Adil ve objektif bir İngilizce yeterliliği ölçen bir sınav olarak TOEIC sizi kullanıyor olduğunuz İngilizcenin yeterliliği hakkında bilgilendirir.
 • Şirketinizde yeni pozisyona gelmenizi veya terfinizi sağlar.
 • Profesyonel yeterliliğinizin gelişmesini sağlar.
 • İngilizcedeki ilerleyişinizin yakından işlemesini sağlar.
  Kendi öğrenme amaçlarınızı belirlemede yardımcı olur.

Ne zaman ve nerede bu sınava katılabilirim?

* TOEIC sınavı dünya çapında mümkündür. Sınav iş çalışanlarının bu sınava katılmasını talep eden firmalar aracılığıyla düzenlenebilmektedir. Bunun yanında, birçok dil eğitim programı ve okul TOEIC sınavını uygulamaktadır. Eğer sınav firmanızca düzenlenmiyorsa, testin nerde ve ne zaman olacağını sormak için yerel ETS sorumlu kurumlarla iletişime geçebilirsiniz.

TOEIC sınavına ne kadar sıklıkla katılabilirim?

* Her TOEIC sınavı 28 gün arayla olmaktadır. Eğer TOEIC sınavından sonra 28 gün dolmadan başka bir sınava girerseniz değerlendirilmez ve bunun yanında geri ödeme yapılmaz. 28 gün sonrasında bir sınava daha katılmak için tekrar para yatırmanız gerekmektedir.

TOEIC sınavının ücreti nedir?

* Ücretler dünya çapında değişiklik göstermektedir. Kendi bölgenizle ilgili bir fiyat öğrenmek için lütfen ETS sorumlu kurumla iletişime geçiniz.

TOEIC sınavını geçmem için gereken puan nedir?

* TOEIC sınavları geçtin ve kaldın denilebilecek sınav çeşitlerinden değildir. Her iş yada sorumluluk aynı seviyede İngilizce bilgisini gerektirmez. Bu sınav özellikle iş ihtiyacına göre düzenlendiği için, birçok yeteneği ölçmektedir.TOEIC, teste giren kişinin şu an için İngilizce hakkında neler başarabildiğini göstermesine yadım eder ve devamlı bir ölçüm, katılımcılarının ulaşılabilir hedefler oluşturmasına ve İngilizcenin gelişimini yakından izlemelerine olanak sağlar. Belki sizin iş yeriniz gerek duyacağı kısıtlı İngilizceden dolayı düşük TOEIC puanı talep edebilir. Birçok şirket, çalışanlarına profesyonel ihtiyaçlara dayanan özel bir yeterlilik puanına ulaşmaları için İngilizce eğitimi öneriyor.

TOEIC sınav soruları hangi konuları kapsamaktadır?

* Aşağıda belirtilecek olan konular TOEIC sınav soruları içerisinde bulabileceğiniz format, durum ve olaylara örneklerdir.

 • Dışarıda Yemek: İş ya da sıradan öğle yemekleri, restoran rezervasyonları
 • Eğlence:Sinema, tiyatro, müzik, sanat, sergi, müze
 • Finans ve Bütçelendirme: Yatırımlar, vergiler, hesaplamalar, fatura ve yatırımlar.
 • Genel İşler: Anlaşmalar, görüşmeler, ortaklık, pazarlama, satış, teminatlar, planlar, konferanslar.
 • Sağlık: Sağlık sigortası, doktor ziyareti, dişçi, klinik ve hastaneler.
 • Şirket Özellikleri: Yapım, nitelikler, alım ve kilolama, elektrik ve gaz servisleri.
 • Üretim: Kongre, kalite kontrol
 • Ofisler: Toplantılar, komiteler, mektuplar, müzakere, telefon, fax ve e-mail mesajları, ofis gereçleri ve ofis prosedürü.
 • Çalışanlar:İşe alım, kiralama, aylıklar, terfiler, iş başvuruları, iş reklamları, ödüller.
 • Satın Alma: Alışveriş, sipariş, nakliyat, faturalandırma.
 • Teknik Alanlar: Elektronik, teknoloji, bilgisayar, labaratuar ve ekipman, teknik özellikler
 • Seyahat: Tren, uçak, taksi, otobüs, gemi, feribot, bilet, program, terminal ve hava alanı, duyurular, kiralama, otel, rezervasyon, erteleme ve iptaller.

TOEIC sınavına girmek için nasıl hazırlanırım?

* TOEIC sınavı özel bir İngilizce kursu içeriğinden ziyade sizin Genel İngilizce kullanabilme kabiliyetine dayanmaktadır. Yeterlilik için gelişim bir miktar zaman almaktadır ve kişi genellikle çalışma ve pratik kombinasyonuyla başarıya ulaştırılmaktadır. TOEIC sınavı iş bilgisini ölçmediği için günlük aktivitelerde kullandığınız kelimenin üzerinde teknik, yer, özel, iş terimlerini bilmeniz gerekmektedir. TOEIC sınavına girmeden önce İngilizce yeterliliğinizi arttırmak ve teste hazırlanmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

 • Test formatına ve cevap kağıdı üzerinde soruları nasıl işaretleyeceğiniz konusuna aşina olun. Daha sonra sorulara odaklanabilirsiniz.
 • Olabildiğince fazla şekilde İngilizceyle iç içe olun. Okuma, TV ve video izleme, kayıtları dinleme. İngilizce konuşma, İngilizce pratiği için birkaç yoldur.

Web kaynaklı rehber:

 • Resmi TOEIC sitesinde kendinizi teste hazırlayabileceğiniz birçok kaynak bulabilirsiniz.
 • Sınav hazırlık materyali
 • Puanlama bilgileri
  TOEIC başarı sertifikası sizin İngilizce yeterliliğinizi bilgilendirme sertifikalarındandır. Bu sertifika bazı kurum kuruluşlarda bulunmaktadır. Lütfen yerel ETS sorumlu kurumdan, sertifikanın var olup olmadığını soruşturunuz.

Başarı sertifikasındaki bilgiler:

 • İsminiz
 • Dinleme puanı, okuma puanınız ve toplam puan
 • Sınav tarihiniz ve yeriniz
 • Organizasyon sahibi
 • Çerçeve için uygun format TOEIC Geçerliliği

TOEIC sınavı, İngilizce dili yeterliliğini ölçmede bir kanıtıdır. Sınav, İngilizcedeki farklılıkları içine alan bir şekilde dizayn edilip bunların birleştirilmesinden gelmektedir. TOEIC sonuçlarının geçerliliğinin ve anlamının oluşmasına yardımcı olan ek özellik, sınava giren kişinin kendi İngilizce dili yeteneğinin kendisi tarafından ölçülebilmesine olanak sağlaması. Bu öz değerlendirme özelliklerinin dil yeteneği değerlendirmesinde geçerli olduğu görülüyor.

TOEIC sonuçları katılımcının İngilizce diliyle olan bağlantısını ciddi şekilde göstermektedir.