TOEFL

TOEFL

TOEFL Sınavı Size Yeni Kapılar Açar

YDS ACADEMY bölgesindeki TEK yetkili ETS SINAV MERKEZİDİR.
Dünyada en fazla tanınırlığa sahip, dünyanın 110 ülkesinde 6,000 den fazla akademik, devlet ve özel kuruluş tarafından kabul edilen TOEFL’a YDS ACADEMY’nin deneyimi ile hazırlanabilir ve yine ETS tarafından onaylı yetkili TOEFL Sınav Merkezi olan YDS ACADEMY bünyesinde sınava katılabilirsiniz.

Bu programa Upper- Intermediate(Orta Üstü) Seviye ve daha ileri seviyede olan adaylar katılabilir. Kurumumuzda uygulanacak Seviye Tespit Sınavı ile programa dahil olabilirsiniz. Daha düşük seviyelerde olan adaylar Genel İngilizce Programlarımıza katılarak daha sonra TOEFL Sınav Programına hazırlanabilirler.
TOEFL sınavı hazırlık programları dönem dönem açılmakta olup oluşan grubun özelliğine göre ders saati 80 ila 120 saat arasındadır.

Ayrıca bireysel olarak hazırlanmak isteyen adaylar için ise 15 – 20 – 30 – 45 oturumluk kişiye özel programlar uygulanabilir.

Program boyunca ETS onaylı NORTHSTAR serisi ana ders kitabı olarak okutulurken, HEINAMANN, BARRONS ve KAPLAN TOEFL deneme sınavları hem bilgisayar ortamında hem de kalem-kağıt versiyonunda uygulanmaktadır.

TOEFL sınavına bilgisayar destekli ortamda, en yeni versiyon ETS onaylı resmi TOEFL hazırlık materyalleri ile YDS ACADEMY’de hazırlanın.

TOEFL Sınavında Ne Test Edilir?

* Listening: Ağarlıklı olarak Kuzey Amerika İngilizcesini akademik anlamda anlayabilmeyi değerlendirir.

 • Her biri 3 ila 5 dakika uzunluğunda 6’şar sorudan oluşan, ortalama 5 adet sınıf ortamında akademik ders anlatımına dayalı bölüm.
 • Her biri 3 dakika uzunluğunda 5’er sorudan oluşan, 3 adet karşılıklı akademik düzeyde diyalog bölümünden oluşmaktadır.
 • Süresi: 60 – 90 dakika arası
 • Dinleme bölümü boyunca, sağlanan not kağıtlarına not alabilme imkanı vardır.
 • Reading: Öğrencinin Amerikan İngilizcesini okuma ve anlama yeteneği test edilir.
 • Her biri yaklaşık 700 kelime içeren 12 ila 14 sorudan oluşan 3 yada 5 adet okuma parçasından oluşan bölümdür.
 • Süresi: 60 -100 dakika arası
 • Writing: İki bölümden oluşmakta ve öğrencinin yazacağı iki kompozisyon ile ölçülmekte.
 • 1 entegre bölümde; okuduğu ve dinlediği parçaları birlerleştirerek, toplam 20 dakika içerisinde 230-300 kelime arasında bir kompozisyon yazılması beklenir.
 • 1 bağımsız bölümde; verilen bir konu üzerinde, 30 dakika içerisinde 230 – 300 kelime aralığında konu üzerinde görüş bildiren bir kompozisyon yazılması beklenir.
 • Kompozisyonların bilgisayar ortamında klavye kullanarak yazılması zorunludur.
 • Speaking: 6 bölümden oluşmaktadır.
 • 2 bağımsız bölümde; verilen başlıklar üzerinde kişisel tercih ve seçim belirten,
 • her birinde cevaplama süresi 45 saniye olan iki kısa konuşma içerir.
 • 4 entegre bölümde ( 2’si oku – dinle ve konuş, 2’si dinle ve konuş ); verilen akademik, yarı akademik ve bir problem endeksli kısa okuma ve dinleme parçalarını birleştirerek, her biri 60 saniye ile kısıtlı dört kısa konuşma yapmayı içerir.
 • Toplam 20 dakikadır.
 • Bilgisayar ortamında özel kulaklık ve mikrofon kullanılarak, konuşmaların dijital olarak kaydedilmesi ve daha sonra ETS merkezinde değerlendirilerek notlandırılması esasına dayanmaktadır.

TOEFL Sınavında Tüm Sorular Çoktan Seçmeli midir?

Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Ancak, son zamanlardaki testlerde az da olsa, açık sorular, birkaç cevap verilebilecek sorular, kelime veya cümle eşlemesi ve kısa yazımlı sorular sorulmaktadır. Ancak bu soruların sayısı çok azdır.

TOEFL Testine Nerede Girebilirsiniz?

Toefl testine istediğiniz ülkede girebilirsiniz. Türkiye`de İstanbul, Ankara, İzmir , Eskişehir, Adana, Konya ve BALIKESİR’de yapılır. BALIKESİR’deYDS ACADEMY tek yetkili TOEFL iBT Test merkezidir ve test tarihinizi internet üzerinden alabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

TOEFL Sınavına Girmek İçin Nasıl Başvuru Yapmalıyım?

www.ets.org/toefl internet sayfası üzerinden bizzat kendiniz. Yada YDS ACADEMY’de yetkili kişiler tarafından birlikte yaptırabilirsiniz.

Önemli NOT: Başvuru sırasında başvuru ücretini yatırabilmek için yanınızda mutlaka geçerli bir kredi kartı bulunmalıdır.

TOEFL Testine Ne Zaman Girebilirim?

Testler tüm yıl boyunca yapılmaktadır. Bu nedenle haftada da en bir kez sınav merkezlerinde sınav düzenlenmektedir. Ayda sadece bir defa sınava girebilirsiniz. Toefl testlerine en çok başvuru Ekim, Kasım, Aralık, Nisan ve Mayıs aylarında olmaktadır.

TOEFL Testi İçin Ne Kadar Bir Ücret Ödemem Gereklidir?

Sınav ücreti Mayıs 2008 tarihi itibariyle 185 Amerikan Dolarıdır.

Güncel sınav ücreti www.ets.org/toefl sayfasından öğrenilebilinir.

Test Günümü Nasıl Erteleyebilirim?

Amerika veya Kanada’da iseniz planlanmış test gününüzden en az 3 gün önce
1-800-468-6335 telefonu arayarak testinizi başka bir tarihe alabilirsiniz. Tamamıyla iptal etmek isterseniz ödemiş olduğunuz ücretin sadece bir kısmı iade edilir.

Türkiye’den başvuru yapmış iseniz planlanmış test tarihinden en az 3 gün öncesi .

Planlanmış test tarihini değiştirdiğinizde ekstra 40 Amerikan Doları ödemeniz gerekir.

Başvurunuzu iptal etmeniz durumunda sadece 65 Amerikan Doları iade edilir. İade için ise TOEFL Refund Request Form`u doldurmanız gerekir.

TOEFL Testine Girmeden Önce Test Hakkında Bilgi Veren Bulletin (TOEFL Bülteni) Elimde Olmalı mı? Bu Bülteni Nereden Elde Edebilirim?

Evet; Toefl Bülteni sınav hakkında önemli konular hakkında bilgi vermektedir. Bülteni yukarıdaki linkten PDF formatında inceleyebilirsiniz. Ayrıca, teste gireceğiniz merkezden, eğitim yaptığınız dil okulu veya üniversiteden veya Yurtdışı Eğitim Danışmanınızdan alabilirsiniz.

Sınava Girerken Yanımda Ne Tür Bir Kimlik Bulunmalıdır?

Sınava giderken mutlaka resimli kimlikleriniz yanınızda bulunsun. Yurtdışında teste girecekler Uluslararası ehliyet veya pasaportlarını, Türkiye’de teste girecekler nüfus kağıdı, ehliyet ve varsa pasaportlarını yanında götürmelidirler. Yanınızda bulundurmanız gereken kimlik belgeleri için lütfen ID requirements bölümünü inceleyiniz.

Fiziksel Bir Engel veya Sağlık Sorunum Varsa Ne Yapmalıyım?

Bu tür bir sorununuz varsa mutlaka başvuru esnasında bildiriniz. Konu ile ilgili TOEFL Disabilities Office bölümünü inceleyiniz.

Bilgisayarlı TOEFL Sınavında Puanlama Nasıl Yapılır? Alabileceğim Maksimum ve Minumum Puanlar Nedir?

En yüksek skor 120 dir ve her bölüm aşağıdaki gibi değerlendirilir.

 • Listening 0-30
 • Writing 0-30
 • Reading 0-30
 • Speking 0-30

Total Score 0-120

Kompozisyon Bölümü Nasıl Değerlendirilir? Diğer Bölümlerle Nasıl Birleştirilir?

Her bir kompozisyon iki bağımsız kişi tarafından incelenir. Kompozisyondan alabileceğiniz puan, Structure/Writing puanınızın yarısı civarındadır. Detaylı bilgi için writing scoring guide ve Structure Writing bölümlerini inceleyiniz.

Sınav Sonucunu Ne Zaman Öğrenebilirim? Resmi Sınav Sonuçlarından Ekstra Ücret Ödemeden Kaç Adet Elde Edebilirim?

Kompozisyonunuzu bilgisayarda yazmış iseniz, sonuçlarınız en geç iki hafta içerinde Princeton, New Jersey’den size ulaştırılacaktır.

Kompozisyonu el yazısı ile yazısı ile yazmış iseniz en fazla 4 hafta içerisinde sonuçlarınız size ulaştırılacaktır.

Toefl testi için ödemiş olduğunuz ücret ile sadece bir kopya sınav sonucu size gönderilir. 4 kopya ise sizin sınav öncesi seçmiş olduğunuz üniversite veya kuruma gönderilir.

Sınavda Almış Olduğum Puan Ne Kadar Süre İçin TOEFL Merkezinde Tutulur?

Toefl merkezi sınav sonuçlarını en fazla iki yıl dosyalarda tutar. Bu süreden sonra resmi sonuç verilmez. Bu nedenle ekstra ücret ödeyerek birkaç kopya almanızı tavsiye edilir. Aksi takdirde iki yılın sonunda yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.

Bilgisayarda Testi Tamamladıktan Sonra Sınav Sonucumu Görebilir miyim? Eğer İyi Bir Puan Alamamış İsem Testi İptal Edebilir miyim?

Test bitiminde ekranda, resmi olmayan Structure/Writting bölümünün sonuçlarını görebilirsiniz. Ancak kompozisyonunuzun sonucu size daha sonra bildirilecektir.

Sınavdan istediğiniz puanı alamamış iseniz testi iptal ettirebilirsiniz. Ancak herhangi bir ücret iadesi talep edemezsiniz.

TOEFL Testine Nasıl Hazırlanabilirim?

Teste girmek için bilgisayar bilmeniz şart değildir. Ancak teste çok iyi hazırlanmanız gerekir. Toefl sınavına hazırlık materyallerini official products bölümünden elde edebilirsiniz.

TOEFL Sampler bir CD-ROM ‘dur. Bu CD ile Toefl sınavına hazırlık yapabilirsiniz. Gerçek sınavda bu tarz bir CD ile karşılaşacaksınız.

POWERPREP, Bu programda Toefl testinde karşılaşacağınız sorulara benzer soruları yanıtlama şansınız olacaktır. Ayrıca iki adet örnek Toefl testine girebileceksiniz.

Tutorials and practice exercises bölümünde ise Toefl sınavı hakkında “tutorial” ve örnek soruları görebilirsiniz.

Toefl hazırlık CD ve kitapçıklarını Toefl representative offices veya educational advising centers elde edilebilir.