Üniversiteye giriş sınav sistemi değişti! Peki, yeni sistemde neler olacak?

27 Eyl

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite geçiş sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. YÖK Başkanı Saraç, üniversiteye giriş sınavının bir hafta sonunda başlayıp bitirileceğini belirterek, puan türünde de değişiklik yapılacağını söyledi.

Bildiğimiz üzere şu an 2 aşamalı bir süreç işletilerek sınavlar gerçekleştiriliyordu. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında gerçekleşiyor ve toplam 5 gün sürüyordu. Bu süreç ise nerdeyse 4 aya yayılıyordu.  Saraç, bu süreç ve durumun lise eğitimini olumsuz etkilediğini ve yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlatıp, bitirmeyi planladıklarını dile getirdi.

Diğer önemli değişikliğin ise puan türlerinde gerçekleşeceğini belirten Saraç;

“Şu an var olan 18 puan türü aslında programların aradığı yeterlilikleri sağlamak açısından önemli bir işlev görmekte ise de bu kadar puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırmakta. Ayrıca, bazı programlar için aday havuzunu daraltmakta, ilaveten bazı puan türleri arasında da akademik farklılık zaten çok az olarak ortaya çıkmakta. Bundan dolayı bu 18 puan türünü de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar, çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel, eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel Matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklikte, Türkçe ve Matematik sınavın merkezinde olacak. Bu iki daldaki eksiklik sonraki yıllarda telafisi en güç olanlarıdır. Bu, diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına da asla gelmemelidir. Milli Eğitim müfredatı daha önce olduğu gibi yine sınavda sorgulanmaya devam edecek” dedi.

Tags: , , ,