YÖK, Üniversite Sınavında Yeni Değişiklikler Yaptı!

10 Kas

YÖK, üniversiteye girişte ilk kez bu sene uygulanacak olan YKS’nin birinci oturumu olan TYT’nin gününü ve içeriğini değiştirdi. Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk oturumunun cumartesi sabahı, ikinci oturumunun ise pazar sabahı yapılması kararlaştırıldı. 120 soruya 135 dakika verildi. Fen Bilimleri testi ile Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testleri de yeniden sınavın içine alındı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bu yıl yapılacak üniversiteye giriş sınavlarının tarihini ve içeriğinde yine değişiklik yaptı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahı, ikinci oturum ile Dil Sınavı’nın ise 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılması kararlaştırıldı.

YÖK’ün internet sitesinde yapılan açıklamada konunun Yükseköğretim Kurulu’nun dün (9 Kasım 2017) yapılan Genel Kurul toplantısında konunun ele alındığı belirtildikten sonra, şöyle denildi:

“Dünyada bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, yükseköğretim sistemlerini,  öğretimin amaç ve içeriğini, metodolojilerini, ölçme ve değerlendirme yöntemlerini değişime zorlamaktadır. Gelişmeler ve değişim ihtiyacı kapsamında ülkemizin, her düzeyde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı olduğu dikkate alınarak yükseköğretime geçişte yeni bir ölçme ve değerlendirme sistemine ihtiyacı olduğunu kamuoyuna açıklamıştık.”

 

Asıl Sınav Cumartesi Gününe Alındı

YÖK’ün açıklamasında toplantıda alınan iki karar şöyle sıralandı:

  1. Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk oturumunun cumartesi sabahı, ikinci oturumunun ise Pazar sabahı yapılması.
  2. TYT’nin Türkçe ve Temel Matematik yeterliliklerinin ölçülmesine ağırlık vermesi olumlu karşılanmakla birlikte, diğer derslerin kazanımlarının ihmal edilme sonucunu doğurabileceği endişesi ile TYT oturumunda, sosyal ve fen bilimleri kazanımlarının örtük olarak değil, açık ve müstakil bir şekilde sorulması.

Açıklamada daha sonra şu bilgilere yer verildi: “Yükseköğretim Kurulu’nun topluma hizmet temel fonksiyonu göz önünde tutulduğunda paydaşların görüşlerine ve eleştirilerine dikkate alması tabiidir. Bu çerçevede yapılan müzakere ve analizler neticesinde Yükseköğretim Kurulu olarak yeni ölçme ve değerlendirme sistemine ‘tedrici geçişi’ de dikkate alarak öğrencilerimizin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde, TYT’de kısmi değişiklikler yapılmıştır.”

 

Sınav Tarihleri 23-24 Haziran

Açıklamada sınav tarihlerine ilişkin şu bilgiler yer aldı: “Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir. İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri, daha önce açıklandığı gibi Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı şeklinde olacaktır.”

 

Sınavlarda Hangi Derslerden Kaç Soru Yer Alacak?

YÖK, sınavlarda sorulacak sorulara ilişkin şu bilgileri verdi: “TYT sınavında öğrencilerimizin temel yeterliliklerinin esas alındığı Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacaktır. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerindeki soru adetleri, derslerin ortaöğretim programlarındaki ders saatleri yoğunluğuna göre değil, öğrencilerin temel yetkinliklerinin oluşmasına katkı sağlayan bilim alanlarına göre biri diğerinden üstün tutulmadan mümkün olduğunca eşit olarak dağıtılmıştır.”

 

Sınav Süresi 135 Dakika

Açıklamada soru sayısı dikkate alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği kaydedilirken, son olarak şunlara yer verildi: “TYT ilk kez uygulanacak olduğundan, adaylarımız tarafından daha iyi anlaşılabilmesi ve tereddütlerin oluşmaması için örnek sorular, ÖSYM tarafından en kısa sürede paylaşılacaktır.”